Kredyty nie tylko umożliwiają realizację planów, inwestycji osobom fizycznym i prawnym, ale też pełnią kilka innych funkcji:
W Polsce kredyty bankowe są dla firm wciąż najpopularniejszą opcją finansowania różnego typu przedsięwzięć. W bardziej krajach o dłuższych tradycjach rynku kapitałowego, gdzie jest on bardziej rozwinięty, podmioty gospodarcze większość inwestycji finansują z emisji swoich akcji.
Etapy realizacji umowy kredytowej zawsze wyglądają tak samo. Najpierw podmiot zainteresowany składa wniosek o kredyt, w którym umieszcza kwotę, jaką chce uzyskać, termin spłaty, informacje o innych zobowiązaniach oraz proponowane formy zabezpieczenia. Niekiedy we wniosku trzeba też podać cel, choć ten punkt stosuje się głównie przy kredytach na bardzo duże sumy. W innym wypadku nazwa kredytu określa jego cel (np. kredyt samochodowy, kredyt mieszkaniowy).
Następnie wniosek jest analizowany pod względem formalnym. Bank sprawdza dochody klienta, ich źródła, weryfikuje informacje o innych jego należnościach. W przypadku firm sprawdzana jest ich rentowność, sytuacja finansowa (płynność, sprawność działania), zdolność spłaty. Na podstawie tych danych instytucja finansowa podejmuje decyzję o udzieleniu lub nie kredytu.
W kolejnym stadium określa się warunki kredytu, ustala oprocentowanie (tutaj ważną rolę odgrywają rynkowe stopy procentowe) i zawiera umowę. Eksperci radzą, by przed podpisaniem umowy dokument obejrzało doradztwo finansowe.